Hemen Yaz
Hemen Ara

Ücretsiz deneme dersi için hemen formu doldur!


Almanca Kursu Nasıl Seçilir?

Bilgi Al

Diğer Yazılar

Almanca Kursu Nasıl Seçilir?

İngilizce ve Almanca’nın öğrenilmesi iş hayatı kadar profesyonel kariyer anlamında da oldukça önemlidir. Almanca kursuna gitmek isteyenlerin bazıları sınavlar adına bunu isterken bazıları da geleceğine yatırım olması adına talep eder. Sebebi ne olursa olsun sayısız kurs arasından seçim yapmak ve en iyisine ulaşmak her öğrenci için önceliktir.

Almanca kursu seçiminde göz önüne alınması gereken bazı önemli faktörler vardır. Yeterli tecrübe, donanım ve bu alanda uzman bir kadroya sahip olan kurs ile çalışmak öğrenme sürenizin kısalmasına ve sınav başarınızın artmasına neden olacağından önemlidir. Dikkatli araştırmalarda bulunmak önerilir.

Almanca Kursunda Tecrübe Faktörü

Kurs seçiminde en üst sıralarda dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi tecrübe faktörüdür. Yeterli tecrübesi olmayan bir kurstan dil öğrenmek yeteneği olan bir öğrenci için bile oldukça zorlayıcı olacaktır. Eğitimin planlanması, etkin öğrenme süreci oluşturulması ve eksikliklerin tamamlanması gibi konularda ciddi eksiklikler yaşanması tecrübesi yeterli olmayan bir kurs için kaçınılmaz sonuçlar arasında bulunur.

Seviye Tespitlerinin Doğru Yapılması

Seviye tespiti yapılmadan sınıfların oluşturulması mümkün olmadığında Beşiktaş Almanca kursu seçimlerinde sınıfların nasıl oluşturulduğu konusuna da odaklanılmalıdır. Online veya alanında uzman bir eğitmen tarafından gerçekleştirilen seviye tespiti doğru bir sınıflama yapmak adına hayati önem taşır.


Aksi durumda seviye farkları olan kişilerin aynı sınıfta eğitim alması:


İleri seviyede olanların zaman kaybetmesine neden olur,

Seviyesi daha aşağıda olanların zorlanması anlamına gelecektir,

Birçok açıdan etkili ve verimli bir öğrenme olması mümkün olmayacaktır.

Bunun için seviye tespitini doğru yapan bir sınıfta eğitim almak yorulmadan ve daha kısa sürede Almanca öğrenmek demektir.

Sınıfların Kalabalık Olmaması

Seviyelerin oluşturulmasından sonraki aşama ise sınıfların kalabalık olmayacak bir düzende ayarlanmasıdır. Dil eğitimi dikkatli ve karşılıklı etkileşim olan sınıflarda daha kolay bir şekilde gerçekleşeceğinden sınıfların kalabalık olmaması gerekir. En fazla 8 kişilik sınıflarda verilen karşılıklı eğitim sınıfların daha verimli şekilde dil öğrenmesine uygun ortamın oluşmasını sağlayacaktır.

Eğitim Düzenlemesinin Teşvik Edici Olması

Eğitim içerikleri, saat ve düzenlemesi oluşturulurken öğrencilerin dil öğrenmesini pozitif yönde etkileyecek bir içeriğe sahip olunmasına dikkat edilmelidir. Saatlerin yeterli olması kadar öğrencinin sıkılmasına neden olacak fazlalıkta olmaması da önemlidir. Aynı zamanda derslerin dikkat toplayıcı ve öğrenme konusunda merak uyandırıcı bir sistemle verilmiş olması en önemli detaylar arasında bulunur.

Materyalin Yeterli Gelmesi

Dil eğitiminde kullanılacak olan eğitim materyallerinin ücretsiz ve yeterli olması konusu da diğer detaylar kadar önemlidir. Kursun öğrenme, kelimelere hâkim olma veya sınavlara hazırlanma noktasında yeterli eğitim araç gereçlerini sağlaması gerektiği unutulmamalıdır.


Bunların tamamına ek ücret vermeniz gerektiğinde hem maliyet sorunu yaşamanız hem de doğru kaynağı bulmanız noktasında sorun yaşanması demektir. En başından araştırma yaparken materyal konusunda gerekli detayları sorarak öğrenmek yerinde bir davranış olacaktır.

Eğitime Ara Verilmesi Olanağı

Dil eğitiminde gerekli olan eğitimin alınması sırasında ara verilmesi veya dondurulması gibi imkânların olması öğrenci adına avantaj olacaktır. Gerekli olduğunda kurs hakkınızın dondurulması ve ileri bir zaman diliminde kullanılır şekilde saklanması eğitiminizin aksamasından ve başarısız olmaktan daha iyi bir seçenektir.


Devamsızlık yapmamaya gayret etmek ve gerekli olduğunda belli bir seviyeden sonrasını dondurmak kursun size ne oranda profesyonel davrandığını anlamak açısından önemli bir veridir.

Öğrenme Garantisinin Bulunması

Bir başka kurs seçme faktörü de dil öğrenme garantisinin verilmesidir. Yani belirlenen oranın üzerinde devamsızlık yaşanmaması halinde başarısız olduğunuz seviyenin yeniden ve ücret talep edilmeden verilmesi söz konusu olur.


Bunun için öğrenme garantisi olan bir kurs tercih etmek başarısız olduğunuz bir sınıf için yeniden eğitim almanızın önünde bir engel olmaması anlamına gelir. Eğitmen kadrosunun başarısı da önemli bir faktör olarak göze çarpar.

Ek Veya Telafilerin Oluşturulabilirliği

Ek ders almak veya kaçırdığı dersin yeniden telafisine ulaşmak isteyen öğrencinin taleplerine olumlu yaklaşmak gerekir. Çünkü anlaşılmayan veya kaçırılan bir durum olması telafi yapılması durumunda seviyenin aşılmamasına neden olmayacaktır. Seviye sınavında başarısız olmakla kıyaslandığında telafi sağlanması daha kısa süreli ve etkili bir çözüm yöntemidir.


Ayrıca verilecek olan belgelerin uluslararası platformlarda geçerli olup olmadığına da bakılmalıdır. Tecrübe be donanımı yeterli olan kurs için geçerliliği olan bir belge vermek daha kolay olur. Kursunuzu seçerken bu tarz detaylar üzerinde durulmalıdır.