IELTS Nedir?

IELTS Nedir

Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS), resmi dilin İngilizce olduğu ülkelerde okumak ve çalışmak için kapıları açan uluslararası kabul görmüş bir sınavdır. IELTS, İngilizce dil yeterliliğini okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin incelenmesi yoluyla ölçmek için tasarlanmıştır. Test iki saat kırk beş dakika sürer ve sonuçlar, sınavdan ortalama 13 gün sonra alınır. IELTS
sınavında iyi sonuçlar almak, yurt dışında fırsat ve başarı arayan her öğrenci veya profesyonel için tartışmasız bir avantajdır.

IELTS Nedir? Nasıl Bir Sınavdır?

IELTS nedir detaylıca açıklayalım. IELTS, yurt dışında en çok tanınan sertifikadır. Bugün 140 ülkede 11.000’den fazla kuruluş tarafından onaylanmıştır. Bu nedenle dünyanın her yerindeki eğitim kurumları, iş verenler, hükümetler ve meslek kuruluşları tarafından kabul edileceğinden emin olabilirsiniz. Dünyaca ünlü uzmanlar tarafından geliştirilen IELTS, dört dil becerisini de puanlar: Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma. Akademik ve Genel olmak üzere iki ana formatta sunulur. Her aday aynı Dinleme ve Konuşma sınavlarına girer. Akademik formatta Okuma ve Yazma bölümleri bulunur.

Neden IELTS Sınavı?

IELTS, dünya çapında çok sayıda kuruluş tarafından tanınmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler, işverenler, meslek kuruluşları, göçmenlik makamları ve devlet kurumları bu testin sonuçlarını talep ediyor. 140’tan fazla ülkede uygulanır ve dünyaca ünlü uzmanlar tarafından geliştirilen ve test edilen kapsamlı bir araştırma programı tarafından desteklenir. IELTS
sınavının güven ve prestiji, her yıl iki milyondan fazla kişinin sınava girmesine olanak tanır.

IELTS birçok ülkedeki devlet ve özel üniversitelerde kabul ve yeterlilik için bir gereklilik olarak görülmektedir. Diğer İngilizce dil sınavlarından farklı olarak IELTS, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, Avrupa’daki prestijli üniversiteler tarafından da tanınmaktadır. Örneğin, eğer aradığınız şey Birleşik Krallık veya Kanada’daki bir üniversiteye kabul edilmekse talep edilen sınav IELTS’dir.

IELTS Formatları Nelerdir?

IELTS’in iki formatı vardır:

  • Akademik: İngilizcenin resmi dil olduğu ülkelerde bir üniversite okumak veya bir lisansüstü derece yapmak isteyenler için gerekli becerileri değerlendirir.
  • Genel: Sosyal veya iş bağlamlarında genel hayatta kalma becerilerine odaklanır. İngilizce konuşulan ülkelere göç etmeyi planlayanlar için gereklidir. İkametgahlarını Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda veya Birleşik Krallık olarak değiştirmek isteyen kişiler bu kanıtı sağlamalıdır.

Genellikle sınav sonucunu talep eden kurum, ilgili taraflara iki versiyondan hangisine girmeleri gerektiğini bildirir.

IELTS Nasıl Değerlendirilir?

Sınav, üç saatten daha kısa sürede tamamlanacak dört aşamadan oluşur: okuma ve yazma testleri ile dinlediğini anlama ve sözlü anlama değerlendirmesi. Müsaitliğe bağlı olarak sözlü sınavın seçilen sınav tarihinden bir veya iki gün önce olabileceğini dikkate almak önemlidir. IELTS bölümleri şu şekildedir:

  • Okuma testi: 1 saat
  • Yazma testi: 1 saat
  • İşitme testi: 40 dk
  • Sözlü test 11-14 dakika

IELTS Okuma Testi: Üç bölümde, akademik ve genel okumalar için farklı türde 40 soru sunulmaktadır. Ortalama 2.150 ile 2.750 kelime arası okunmaktadır. Test 60 dakika sürer.

IELTS Yazma Testi: Kullanıcılardan genel ilgi alanlarına ilişkin konularda resmi ve yarı resmi tarzda metinler yazmaları istenir. Bunlardan ikisinin en az 150 kelime ve ikisi 250 kelimeden fazla olmalıdır. Test 60 dakika sürer.

IELTS İşitme Testi: Dört bölümde, farklı türde 40 soru sunulmaktadır. Kullanıcı, ortak bir sosyal bağlamda iki kişi arasındaki bir konuşmayı, ortak bir sosyal bağlamdaki bir monoloğu, eğitimsel veya profesyonel bir bağlamdaki dört kişilik bir konuşmayı ve son olarak akademik bir bağlamdaki bir monoloğu dinleyecektir. Test 40 dakika sürer.

IELTS Sözlü Test: Kullanıcının bir sınav görevlisi ile yüz yüze görüşme yapması gerekmektedir. Toplantı üç bölüme ayrılmıştır.

IELTS sınavında başarı elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm İngilizce kursu seçeneklerini sunuyoruz. IELTS kursu programlarımız hakkında bilgi için firmamızla iletişim kurabilirsiniz.

%40 İndirimden Faydalan

Alanında uzman eğitmenler ile dil eğitimi vermek için sizi bekliyoruz.

İndirimler sınırlı sayıda öğrenci için geçerlidir.

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed